Späť na zoznam

Bývanie na Záhorí – pozitíva a ceny

byvanie-na-zahori-pozitiva-a-ceny
Dátum:05.02.2015

Napriek tomu, že Slovensko je malá krajina, o rôznorodosť v nej nemáme núdzu. Či už geograficky, kultúrou alebo mentalitou, líši sa od jedného kúta k druhému. A to isté platí aj pre oblasť realít. Preto sme sa rozhodli zamerať na každý región zvlášť a predstaviť vám špecifiká toho, ktorého kraja.

Tento týždeň sa sústredíme na rázovitú oblasť na severozápade Slovenska. Zavítali sme na Záhorie a zisťovali, čo sú najväčšie dominanty tohto regiónu. „Najväčšie a najdôležitejšie mestá Záhoria sú Senica, Skalica a Myjava. Ide o mestá, pre ktoré sa záujemcovia o bývanie rozhodnú v prípade, že hľadajú miesto, kde sa chcú usadiť a nechcú pritom dochádzať do práce príliš dlho. Menšie dedinky v okolí sú zase vynikajúce na rekreáciu. Možností jej využitia je viac – milovníci golfu si prídu na svoje v areáli Šajdíkove Humence. Rybári sa môžu taktiež naplno venovať svojej vášni  a rozhodnúť sa pre akýkoľvek z množstva okolitých rybníkov. Krásna príroda poteší určite všetkých, ktorí radi relaxujú na prechádzkach alebo v lese na hubách.“, predstavuje pozitíva života na Záhorí spolumajiteľ realitnej kancelárie Directreal Extra, Ing. Michal Sládek.

Aj do tohto regiónu sa čoraz viac pretláča trend výstavby novostavieb. Stále však ešte prevládajú staršie bytové domy. Ceny jednotlivých bytov závisia od dispozície, stavu a iných faktorov, v priemere sa pohybujú v nasledovných medziach: „Jednoizbový byt v Senici je možné aktuálne kúpiť v priemere za cca 23.500,- eur. Cena dvojizbových je v tomto období zhruba 35.000,- eur a na trojizbový byt by mali mať záujemcovia prichystaných okolo 47.500,- eur. Takmer totožné je to v Myjave, Skalica je o čosi drahšia. Ku koncu roka 2014 tam ceny dosť kolísali, ak by sme to zovšeobecnili, oproti Senici je rozdiel asi 3 až 5 tisíc eur smerom hore.“, dodáva Sládek.

Pokiaľ inklinujete skôr k bývaniu v rodinnom dome a uprednostňujete pokoj vidieka, pred komfortom mesta, za uváženie stojí určite kúpa domu. Jeho ceny na Záhorí sú totiž veľmi porovnateľné s bytmi. „Rodinný dom na dedine je možné kúpiť v priemere za 40.000,- eur, v meste je cena dvojnásobná – okolo 80.000,- eur. Na mysli mám samozrejme staršie domy. Novostavby v mestách vychádzajú podstatne drahšie, cca 130 – 140 tisíc eur.“, uzavrel odborník na reality na Záhorí.

Cena pozemkov závisí od lokality, na ktorej sa nachádzajú, štandardne od 35 eur/m2 do 60 eur/m2.

Späť na zoznam